Kawalerka w Krakowie cena 2026: mediany, dzielnice, najem
Mediana ceny kawalerki w Krakowie wynosiła we wrześniu 2026 r. 573 000 zł, czyli 18 397 zł/m², według danych Gratki o kawalerkach w Krakowie. Na rynku pierwotnym mediana to 599 886 zł, na wtórnym 535 000 zł. Najem kosztuje w ogłoszeniach od około 1700 do 2900 zł miesięcznie, a w wielu ofertach dochodzi do tego osobno podany czynsz. Poniżej znajdziesz ceny w dzielnicach, przykłady ofert, koszty najmu i listę rzeczy do sprawdzenia, zanim uznasz ofertę za tanią.

- Ile kosztuje kawalerka w Krakowie w 2026 roku?
- Rynek pierwotny czy wtórny: gdzie kawalerka jest tańsza?
- Porównanie cen kawalerek w dzielnicach Krakowa
- Ile kosztuje wynajem kawalerki w Krakowie?
- Co wpływa na cenę kawalerki w Krakowie?
- Czy opłaca się kupić kawalerkę w Krakowie?
- Na co uważać, porównując ceny kawalerek?
- Jak sprawdzić, czy cena kawalerki w Krakowie jest rozsądna?
Ile kosztuje kawalerka w Krakowie w 2026 roku?
Typowa kawalerka w Krakowie kosztuje w 2026 r. od około 514 do 573 tys. zł, bo w takim przedziale mieszczą się mediany cen sprzedaży z dwóch niezależnych zestawień. Metr kwadratowy kosztuje przeciętnie około 18,4 tys. zł, a pojedyncze oferty mieszczą się w przedziale od około 14,3 do 33,8 tys. zł/m².
Gratka podaje medianę 573 000 zł za wrzesień 2026 r. Serwis Kavalerka.pl, który opiera się na własnych ogłoszeniach, pokazuje w zestawieniu cen kawalerek w Krakowie medianę sprzedaży 514 000 zł i medianę najmu 2200 zł miesięcznie. Kavalerka.pl nie podaje okresu, którego dotyczą te liczby, a baza ofert jest inna, dlatego jako główny punkt odniesienia lepiej przyjąć wartość z Gratki.
Mediana oznacza, że połowa ofert jest tańsza, a połowa droższa. Nie mówi więc, ile powinna kosztować konkretna kawalerka: na cenę mocno wpływa dzielnica, wiek budynku i metraż. Przykładowe ogłoszenia sprzedaży kawalerek w Otodom, gdzie w Krakowie wystawiono 1402 takie oferty, mieszczą się w przedziale od 16 042 zł/m² na Prądniku Białym do 33 800 zł/m² za nowe 26,68 m² na Grzegórzkach.
Ile kosztuje małe mieszkanie w Krakowie?
Mała kawalerka o powierzchni 23-27 m² kosztuje w krakowskich ogłoszeniach od około 400 tys. zł do ponad 900 tys. zł, zależnie od lokalizacji i tego, czy kupujesz od dewelopera. Przykłady: 23 m² na Ruczaju-Zachodzie w budynku z 2025 r., z miejscem parkingowym, za 399 000 zł; 25,55 m² na Prądniku Białym za 415 410 zł z garażem w cenie według ogłoszenia; 26,68 m² od dewelopera na Grzegórzkach za 901 784 zł.
Często słychać, że najmniejsze lokale są wyraźnie droższe w przeliczeniu na metr. Przykładowe oferty nie pokazują stałej reguły: na Ruczaju 23 m² kosztuje około 17,3 tys. zł/m², a 35 m² około 14,3 tys. zł/m², ale na Prądniku Białym lokale 25,55 m² i 33,6 m² mają prawie tę samą stawkę (około 16,3 i 16 tys. zł/m²). O tym, jaki metraż ma zwykle kawalerka, piszemy w tekście ile metrów kwadratowych ma kawalerka.
Ile kosztuje 50-metrowe mieszkanie w Krakowie?
Dla mieszkań 50 m² nie ma tu wiarygodnej mediany, bo dostępne zestawienia dotyczą kawalerek, czyli lokali jednopokojowych. Największe jednopokojowe mieszkania z ceną kosztują: 41 m² przy al. 29 Listopada 726 000 zł (17 707 zł/m²), a 43,16 m² w inwestycji Libra Residence na Starym Mieście 1 186 900 zł (27 500 zł/m²), według ofert kawalerek na Starym Mieście w gethome.pl.
Rachunek poglądowy: 50 m² × 18 397 zł/m² daje 919 850 zł. Traktuj go ostrożnie, bo stawka dotyczy kawalerek, a większe mieszkania mogą mieć inną cenę za metr.
Policz łączny koszt kawalerki: cenę lokalu, wykończenie lub remont oraz opłaty dodatkowe, na podstawie własnych danych z oferty.
Rynek pierwotny czy wtórny: gdzie kawalerka jest tańsza?
Kawalerka z rynku wtórnego jest w Krakowie tańsza: mediana wynosi 535 000 zł wobec 599 886 zł na rynku pierwotnym, czyli różnica to 64 886 zł. Dane pochodzą z Gratki i dotyczą września 2026 r.
Ceny nowych kawalerek u deweloperów zaczynają się, według listy kawalerek w Tabelaofert.pl, od 15 000 zł/m² w inwestycji Prato Park w Czyżynach, 17 100 zł/m² w Imperial SILO i 18 300 zł/m² w Bunscha Residence na Ruczaju, 18 980 zł/m² w Casa Feliz Portowa na Zabłociu oraz 21 500 zł/m² przy Cieszyńskiej 9 na Starym Mieście. Stawka z dopiskiem od dotyczy najtańszego lokalu w inwestycji, więc konkretne mieszkanie może kosztować więcej.
Według Gratki nowe mieszkania najłatwiej znaleźć tam, gdzie powstaje dużo inwestycji, na przykład na Prądniku Białym i Podgórzu Duchackim; trafiają się tam też kawalerki z rynku wtórnego w nowszych budynkach. Na Starym Mieście i w Nowej Hucie przeważa rynek wtórny, choć prowadzi się tam także renowacje starszej zabudowy.
Niższa cena na rynku wtórnym nie zawsze oznacza niższy koszt całkowity. Starsza kawalerka, zwłaszcza w kamienicy, może wymagać remontu, a lokal od dewelopera w stanie deweloperskim trzeba wykończyć. Kamienice w centrum przyciągają klimatem i wysokimi wnętrzami, ale przed zakupem sprawdź stan instalacji i całego budynku.
Porównanie cen kawalerek w dzielnicach Krakowa
Najwyższe stawki, ponad 22 tys. zł/m², pojawiają się w nowych lub odrestaurowanych budynkach na Grzegórzkach, Starym Mieście i w Starym Podgórzu, a najniższe na Ruczaju, w Czyżynach, na Bieżanowie-Prokocimiu i Prądniku Białym (około 14,3-16,6 tys. zł/m²). Tabela pokazuje pojedyncze oferty, a nie średnie dla dzielnic, więc traktuj ją jako orientację w widełkach.
Dane pochodzą z ogłoszeń w serwisach Otodom, gethome.pl, nieruchomosci-online.pl i Tabelaofert.pl. Gdy ogłoszenie nie podawało ceny za metr, wyliczyliśmy ją, dzieląc cenę przez powierzchnię (oznaczenie *).
| Lokalizacja | Metraż (m²) | Cena (zł) | Cena za m² (zł) | Opis oferty | Serwis |
|---|---|---|---|---|---|
| Grzegórzki | 26,68 | 901 784 | 33 800 | deweloper, balkon | Otodom |
| Stare Miasto, Libra Residence | 43,16 | 1 186 900 | 27 500 | inwestycja deweloperska | gethome.pl |
| Stare Podgórze | 31,1 | 774 390 | 24 900 | deweloper | Otodom |
| Stare Miasto, Piłsudskiego | 32,70 | 725 000 | 22 171 | odrestaurowana kamienica z windą, MPEC | gethome.pl |
| Dębniki, Pułaskiego | 32,6 | 679 000 | 20 828 | oferta prywatna, widok na Wawel | Otodom |
| Salwator | 38,49 | 799 000 | 20 759* | studio, rok budowy 2007 | nieruchomosci-online.pl |
| Stare Miasto, al. 29 Listopada | 41 | 726 000 | 17 707 | nowa inwestycja, loggia | gethome.pl |
| Ruczaj-Zachód | 23 | 399 000 | 17 348* | rok budowy 2025, miejsce parkingowe | nieruchomosci-online.pl |
| Bieżanów-Prokocim | 34,32 | 570 000 | 16 608* | osobna kuchnia | Tabelaofert.pl |
| Prądnik Biały, Azory | 29 | 480 000 | 16 552 | oferta prywatna, balkon | Otodom |
| Prądnik Biały Zachód | 25,55 | 415 410 | 16 259 | biuro nieruchomości, garaż w cenie | Otodom |
| Prądnik Biały, Żabiniec | 33,6 | 539 000 | 16 042 | osobna kuchnia, balkon, bez prowizji | Otodom |
| Czyżyny, Sołtysowska | 35,00 | 548 000 | 15 657* | osobna kuchnia | Tabelaofert.pl |
| Dębniki, Ruczaj | 35,00 | 499 999 | 14 286* | aneks kuchenny, gotowe do odbioru | Tabelaofert.pl |
Stare Miasto ma najszerszy rozrzut: od 17 707 zł/m² za 41 m² w nowej inwestycji przy al. 29 Listopada, przez 22 171 zł/m² za 32,70 m² w odrestaurowanej kamienicy z windą i ogrzewaniem miejskim przy Piłsudskiego, po 27 500 zł/m² w Libra Residence. Więcej o mieszkaniach w ścisłym centrum znajdziesz w tekście kawalerka Kraków centrum.
Na Dębnikach widać, jak bardzo liczy się konkretne miejsce: kawalerka 32,6 m² przy Pułaskiego z widokiem na Wawel i bulwary kosztuje 679 000 zł (20 828 zł/m²), a 35 m² na Ruczaju, w tej samej dzielnicy, wystawiono za 499 999 zł. Na Prądniku Białym trzy różne ogłoszenia mieszczą się w wąskim przedziale około 16-16,6 tys. zł/m².
Gdzie w Krakowie są najtańsze mieszkania?
Najniższe ceny za metr wśród przykładowych ofert sprzedaży kawalerek mają Ruczaj (około 14,3 tys. zł/m² za 35 m²), Czyżyny (od 15 000 zł/m² w nowej inwestycji i około 15,7 tys. zł/m² za 35 m² z osobną kuchnią) oraz Prądnik Biały (około 16-16,6 tys. zł/m²). Najtańszy najem pojawia się na Bieżanowie-Prokocimiu (1700 zł za 21 m²) i w Nowej Hucie (1800 zł za 26 m²).
Nowa Huta uchodzi za tańszą dzielnicę, ale dostępne dane nie zawierają z niej ofert sprzedaży kawalerek z ceną, więc nie da się tego tu potwierdzić liczbami. Pamiętaj też, że okazyjna cena w centrum może dotyczyć lokalu niemieszkalnego, o czym piszemy niżej.
Ile kosztuje wynajem kawalerki w Krakowie?
Wynajem kawalerki w Krakowie kosztuje w ogłoszeniach najmu kawalerek w Otodom od 1700 do 2600 zł miesięcznie, a po doliczeniu osobno podanego czynszu (300-823 zł) łączny koszt wynosi od 2100 do 3023 zł. Mediana najmu według Kavalerka.pl to 2200 zł.
| Lokalizacja | Metraż (m²) | Najem (zł/mies.) | Czynsz podany osobno (zł/mies.) | Razem (zł/mies.) |
|---|---|---|---|---|
| Bieżanów-Prokocim | 21 | 1700 | 400 | 2100 |
| Bieńczyce | 22 | 2000 | 450 | 2450 |
| Stare Miasto, Kleparz | 25 | 2250 | 300 | 2550 |
| Prądnik Biały, Azory | 25 | 2600 | nie podano | od 2600 |
| Dębniki, Ludwinów | 28 | 2290 | 600 | 2890 |
| Stare Podgórze | 32 | 2200 | 823 | 3023 |
| Prądnik Czerwony, osobna kuchnia | 34 | 2300 | 550 | 2850 |
| Podgórze Duchackie | 39 | 2200 | 600 | 2800 |
Podobne kwoty pokazują ogłoszenia kawalerek w serwisie nieruchomosci-online.pl: umeblowana kawalerka 26 m² na osiedlu Piastów w Nowej Hucie za 1800 zł (z kaucją), 22 m² przy Starowiślnej na Kazimierzu za 1800 zł, 25,56 m² przy Bronowickiej na Krowodrzy za 2400 zł oraz 37 m² na Grzegórzkach z miejscem parkingowym i komórką lokatorską za 2900 zł. Kazimierz za 1800 zł pokazuje, że centrum nie zawsze oznacza najdroższy najem: liczy się też metraż i standard.
Przed podpisaniem umowy zapytaj, co obejmuje czynsz dopisany w ogłoszeniu, czy media są w nim ujęte i jaka jest kaucja. Część ogłoszeń podaje stałe opłaty, inne tylko kwotę najmu.
Co wpływa na cenę kawalerki w Krakowie?
Cenę kawalerki w Krakowie wyznaczają głównie lokalizacja, standard wykończenia, metraż oraz dodatki, takie jak miejsce parkingowe, balkon czy piwnica. Te czynniki wymienia Kavalerka.pl, a ogłoszenia pokazują, jak działają w praktyce.
- Lokalizacja i dojazd. Mieszkania w centrum lub przy dobrej komunikacji są zwykle droższe. Sprzedający eksponują czas dojazdu (np. 12 minut tramwajem od centrum), widok na Wawel czy bliskość bulwarów. Sam sprawdź hałas od ulicy i realny czas dojścia do przystanku, sklepu i pracy.
- Rynek i wiek budynku. Nowe lokale z rynku pierwotnego mają wyższą medianę (599 886 zł wobec 535 000 zł). Rok budowy w ogłoszeniu, np. 2007 czy 2025, podpowiada, na jaki stan budynku się przygotować.
- Standard wykończenia. Mieszkania nowe lub po remoncie są droższe, a lokal w stanie deweloperskim wymaga dodatkowego budżetu na podłogi, malowanie i kuchnię. Budżet na prace porównaj z ofertami wykonawców, na przykład na stronie wykonczeniaikoszty.
- Metraż i układ. Większe kawalerki kosztują więcej w kwocie całkowitej. Ogłoszenia rozróżniają kawalerki z osobną kuchnią, z aneksem kuchennym i mieszkania typu studio, a jednopokojowe bywają nawet lokale 54,78 m².
- Dodatki. Miejsce parkingowe, garaż, balkon, komórka lokatorska, winda i ogrzewanie z MPEC to atuty najczęściej eksponowane w opisach ofert. Sprawdź, czy są w cenie, czy kupujesz je osobno.
- Piętro. Każde ogłoszenie podaje kondygnację. Przy parterze albo wysokim piętrze bez windy zastanów się, jak wpłynie to na codzienne życie i późniejszy wynajem.
Pełny koszt zakupu z wykończeniem i opłatami policzysz w kalkulatorze, wpisując własny metraż, cenę za m², koszt prac i sumę opłat dodatkowych.
Czy opłaca się kupić kawalerkę w Krakowie?
Kupno kawalerki w Krakowie może się opłacić jako własne mieszkanie na start albo inwestycja pod najem, ale przy medianach rynkowych najem daje około 4,6-5,1% rocznie brutto, czyli przed kosztami, przestojami i podatkiem. To rachunek na danych z ogłoszeń, a nie gwarancja wyniku.
Wyliczenie: mediana najmu 2200 zł × 12 miesięcy = 26 400 zł rocznie. Przy cenie 573 000 zł (mediana Gratki) daje to 4,6% brutto, a przy 514 000 zł (mediana Kavalerka.pl) 5,1%. Jeśli lokal stoi pusty jeden miesiąc w roku, przychód spada do 24 200 zł, a stopa przy 573 000 zł do 4,2%. Gdy do ceny zakupu dochodzi wykończenie, wynik jest odpowiednio niższy.
Gratka wskazuje, że kawalerka sprawdza się u osób zaczynających studia, pracę lub samodzielne życie, a gdy później potrzebne będzie większe mieszkanie, może stać się źródłem dochodu z najmu długoterminowego. Popyt studencki widać też w ogłoszeniach kierowanych wprost do studentów medycyny czy prawa. Dostępne dane nie pozwalają natomiast ocenić, czy ceny zmieniają się sezonowo, np. przed rokiem akademickim.
Do kosztów inwestora dochodzą obsługa najmu (własny czas albo opłata dla firmy zarządzającej), naprawy i odświeżenie lokalu między najemcami oraz podatek od przychodu z najmu. Formę i stawkę opodatkowania sprawdź w aktualnych przepisach lub u doradcy podatkowego, zanim policzysz zwrot netto.
Na co uważać, porównując ceny kawalerek?
Porównując oferty, nie patrz tylko na cenę całkowitą: sprawdź, co dokładnie kupujesz i co jest w cenie. Podejrzanie niska stawka w centrum może dotyczyć lokalu, który nie jest mieszkaniem.
- Lokal niemieszkalny. Na Starym Mieście, przy Bonerowskiej, wystawiono w gethome.pl lokal niemieszkalny 22,90 m² w przyziemiu zabytkowej kamienicy za 285 000 zł, czyli 12 445 zł/m², około jednej trzeciej poniżej mediany dla kawalerek. Takie lokale pojawiają się w wynikach obok mieszkań, więc w dokumentach sprawdź przeznaczenie lokalu.
- Ceny od. Stawka deweloperska z dopiskiem od dotyczy najtańszego lokalu w inwestycji. Poproś o cenę konkretnego mieszkania.
- Kawalerka nie zawsze jest mała. Jeden pokój może mieć 38-55 m², więc porównuj cenę za metr, a nie samą kwotę.
- Dodatki w cenie. Oferta z garażem gratis lub miejscem parkingowym ma inną wartość niż sam lokal. Ustal, ile byłby wart dodatek kupiony osobno.
- Prowizja. Obok ofert prywatnych i ogłoszeń bez prowizji lub bez pośredników są oferty biur nieruchomości. Zapytaj, czy i ile płaci kupujący.
- Najem: czynsz i kaucja. Kwota najmu w ogłoszeniu często nie obejmuje czynszu podanego osobno, a część właścicieli wymaga kaucji.
Jak sprawdzić, czy cena kawalerki w Krakowie jest rozsądna?
Cenę konkretnej kawalerki najlepiej ocenić, przeliczając ją na metr kwadratowy i porównując z medianą 18 397 zł/m² oraz z ofertami z tej samej dzielnicy i tego samego rynku.
- Podziel cenę przez metraż i porównaj wynik z medianą oraz z tabelą powyżej.
- Ustal, czy to rynek pierwotny, czy wtórny, i porównaj z właściwą medianą (599 886 zł lub 535 000 zł).
- Sprawdź w dokumentach, czy to lokal mieszkalny.
- Dolicz koszt wykończenia lub remontu oraz opłaty transakcyjne i sprawdź sumę w kalkulatorze.
- Upewnij się, czy miejsce parkingowe, garaż lub komórka są w cenie.
- Kupując pod wynajem, policz zwrot brutto z czynszów z ogłoszeń w tej samej okolicy i rozważ wariant z miesiącem przestoju.
- Porównaj Kraków z innymi miastami, np. sprawdzając ceny kawalerek w Warszawie.
Jeśli liczy się adres i bliskość centrum, przygotuj się na stawki od około 17,7 do 33,8 tys. zł/m² w nowych i odnowionych budynkach na Starym Mieście, Grzegórzkach czy w Starym Podgórzu. Jeśli priorytetem jest budżet, szukaj na Ruczaju, w Czyżynach, na Prądniku Białym i Bieżanowie-Prokocimiu, gdzie przykładowe oferty mieszczą się w przedziale 14,3-16,6 tys. zł/m².